Samuel Herman Reshevsky, urodzony 26 listopada 1911 roku w Ozorkowie, zapisał się na kartach historii jako wybitny amerykański arcymistrz szachowy. Uznawany za jednego z najlepszych szachistów XX wieku, był Żydem pochodzącym z Polski, co miało znaczący wpływ na jego życiowy i zawodowy rozwój.
Reshevsky, który zmarł 4 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku, stał się ikoną szachów, a jego osiągnięcia sportowe wciąż inspirują kolejne pokolenia graczy. Czas jego działalności przypadł na okres, kiedy szachy zyskiwały na popularności na całym świecie, a jego umiejętności strategiczne i taktyczne były niekwestionowane.
Życiorys
Urodzony w Polsce jako Szmul Chaim Rzeszewski, Samuel Reshevsky był uzdolnionym dzieckiem szachowym, którego talent szybko zwrócił uwagę świata. W 1914 roku rodzina Rzeszewskich osiedliła się w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie uciekli przed złem pierwszej wojny światowej. To właśnie w tych okolicach, w czasie słynnej bitwy łódzkiej, mały Szmul spędził dzieciństwo, poznając tajniki szachów już w wieku czterech lat.
W 1917 roku, mając zaledwie sześć lat, doświadczył pierwszej porażki, grając z legendarnym Akibą Rubinsteinem. Już jako ośmiolatek prezentował swoje umiejętności w grach jednoczesnych, co nadawało mu miano wielkiego talentu. W latach dwudziestych 20. wieku, jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Tam, w 1924 roku, przyjął angielską wersję swojego nazwiska, stając się Samuel Herman Reshevsky. Po ukończeniu studiów z zakresu ekonomii na Uniwersytecie w Chicago w 1933 roku, postanowił nie poświęcać się pełnoetatowo szachom, ani nie zostawać profesjonalnym szachistą, lecz pracował jako ekonomista.
Jednakże wrócił do świata szachów, zdobywając w 1936 roku swój pierwszy tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych. W ciągu swojej kariery odnosił wielkie sukcesy, stając się mistrzem USA aż sześciokrotnie, zdobijając tytuł w latach 1936, 1938, 1940, 1942, a następnie w 1946 i 1969 roku. Reshevsky odnosił także sukcesy w międzynarodowych turniejach, będąc często ulubieńcem publiczności. W 1935 roku osiągnął znaczący sukces na turnieju w Margate, gdzie wyprzedził legendarnego Jose Raula Capablankę, wygrywając z nim jedną partię.
Rok później uczestniczył w silnie obsadzonym turnieju w Nottingham, który wygrał Capablanka oraz Michaił Botwinnik, a Reshevsky zdobył wspólnie z Reubenem Fine i Maxem Euwe trzecie miejsce, wyprzedzając m.in. Aleksandra Alechina i Emanuela Laskera. W 1937 roku z powodzeniem zajął pierwsze miejsce w turnieju w Kemeri, a rok później brał udział w najsilniejszym przedwojennym turnieju AVRO w Holandii, gdzie podzielił czwarte miejsce z legendarnymi mistrzami, w tym z Alechinem.
W latach 1948-1973 Reshevsky uczestniczył wiele razy w rozgrywkach o mistrzostwo świata. W 1948 roku wspólnie z Paulem Keresem zajął trzecie miejsce w światowych mistrzostwach, w których zwyciężył Michaił Botwinnik. Na turnieju kandydatów w Zurychu w 1953 roku zajął drugie miejsce, dzieląc je z Keresem oraz Dawidem Bronsteinem. W 1968 roku w ćwierćfinale został pokonany przez Wiktora Korcznoja.
Przez długi czas Reshevsky był jedną z najważniejszych postaci reprezentacji USA na olimpiadach szachowych. W 1937 roku w Sztokholmie przyczynił się do zdobycia przez zespół złotego medalu. W sumie brał udział w ośmiu olimpiadach, a sześciokrotnie występował na pierwszej szachownicy. Zdobył brązowy medal na olimpiadzie w 1950 roku i w 1974 roku, mając 63 lata, znów sięgnął po medal, gdy drużyna USA zajęła trzecie miejsce na olimpiadzie w Nicei.
Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, jego najwyższy ranking osiągnął w październiku 1953 roku, kiedy to zdobył imponujące 2785 punktów, co zapewniło mu pozycję numer jeden na świecie.
Przypisy
- Chessmetrics Player Profile: Samuel Reshevsky
- Samuel Reshevsky | Top Chess Players - Chess.com
- OlimpBase. [dostęp 28.03.2009 r.]
- W. Litmanowicz, J. Giżycki, „Szachy od A do Z”, tom II, Warszawa 1987, s. 1020.
- W. Litmanowicz, J. Giżycki, „Szachy od A do Z”, 1987, s. 1021.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Jolanta Bartczak | Konrad Małecki | Ryszard Wiejski-Wolschendorf | Mieczysław Kolejwa | Kamil Kacprzak | Joanna SzeszkoOceń: Samuel Reshevsky