Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego w Ozorkowie


Przedstawiamy kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego, który pełni zaszczytną rolę jako rzymskokatolicki kościół parafialny, umiejscowiony w Ozorkowie.

Obiekt ten jest integralną częścią dekanatu ozorkowskiego, który należy do archidiecezji łódzkiej. Warto podkreślić, że kościół ten nie tylko stanowi ważny punkt w lokalnej społeczności, ale także jest świadkiem bogatej historii i tradycji religijnej regionu.

Historia i architektura

Historia kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Ozorkowie jest niezwykle interesująca i sięga XVII wieku. Najstarszą częścią tej budowli jest obecne prezbiterium oraz fragment nawy głównej, które niegdyś funkcjonowały jako kaplica dworska. Konsekrowano ją 15 kwietnia 1668 roku, w obecności biskupa chełmskiego Jana Różyckiego.

W 1887 roku kościół przeszedł znaczną rozbudowę. W tym czasie wydłużono nawy, dobudowano kaplicę oraz wzniesiono wieżę. Zmiany te całkowicie odmieniły zewnętrzny wygląd świątyni, która dotąd reprezentowała styl barokowy, a po przebudowie przekształciła się w obiekt o cechach neoromańskich. Wnętrze również zyskało na atrakcyjności; wówczas zmodernizowano główny ołtarz, zamieniając wcześniejszy obraz Świętej Rodziny na dzieło przedstawiające świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Ponadto, w owalu nad tym ołtarzem zawieszono obraz świętej Katarzyny.

W dalszym okresie, w 1925 roku, do kościoła zakupiono nowe dzwony, a już trzy lata później świątynia została wyposażona w instalację elektryczną. W 1930 roku w obiekcie zainstalowano nowe organy, które miały 16 głosów, a rok później podłoga kościoła została pokryta terakotową posadzką.

W latach 1932-1934 nastąpiła kolejna rozbudowa, która zaowocowała dodaniem dwóch naw, dwóch kaplic, skarbca oraz zakrystii. Okres II wojny światowej był wyjątkowo trudny dla tej lokalizacji; wówczas kościół został sprofanowany poprzez przekształcenie go w skład zboża. Niemniej jednak, po wojnie, świątynia wróciła w ręce swoich prawnych właścicieli.

W skład wyposażenia kościoła wchodzą: główny ołtarz z obrazem św. Józefa, dwa ołtarze boczne oraz ołtarz soborowy, trzy dzwony, stacje Drogi Krzyżowej oraz organy, które są integralną częścią liturgii.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.01.2016 r.]
  2. Ozorków, parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. archidiecezja łódzka. [dostęp 16.01.2016 r.]

Oceń: Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego w Ozorkowie

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:7